“Kui sul on unistus ja oled sihikindel, siis on kõik võimalik,” räägib kutseline kinnisvaramaakler ja Elamus Kinnisvara tegevjuht Maia Karro. Naine, kelle lapsepõlv oli omamoodi käänuline, on hea näide sellest, kuidas igaüks saab ennast üles töötada ja julgus teha elus kannapöördeid võib viia tulemuseni.
Maia on lastekodus kasvanud, seejärel pensionäridest paari poolt koos õega lapsendatud laps, kes sai samadel põhjustel tunda ka koolikiusamist. Kuid see kõik ei murdnud Maiat, vaid pani tema sisse idanema tõelise võitlejahinge. “Ma veel näitan teile, mida ma suudan saavutada,” meenutab Maia oma lapsepõlve. Ta usub, et kui midagi väga tahta, siis suudab igaüks end üles töötada.
Kust sai alguse sinu kirg kinnisvara vastu?
Mul on olnud väga palju erinevaid ameteid: olen töötanud infoliinil, olnud Sampo pangas teller ja hiljem kahe kontori juht, juhtinud Hansapangas kahte kontorit, töötanud Telia Eestis ja hiljem Puhastusimportis müügijuhina. Ühel hetkel, läbi juhuse, sattus teele kinnisvaramaailm.
Kõik algas siis, kui mu parim sõbranna, kes töötas maaklerina, kutsus mind Telias töötamise ajal endale partneriks. Kutse kõnetas, aga ma polnud veel valmis sammu astuma – peas keerles mõte, kuidas edukas juht saab “lihtsalt” maakleriks minna.
Lõplik tõuge tuli 2018. aastal, kui mu noorem poeg oli veidi üle aasta vana ja tuttav kutsus maakleriks. Olin juba maakleriks valmis, aga viimasel hetkel loobus mu ämm last hoidmast – mõistetavalt, laps oli veel liiga väike. Lubasin endale, et kui tuttav kunagi oma büroo teeb, liitun temaga.
2020. aastal see kõne tuligi. Alustasin maakleritööd põhitöö kõrvalt ja sain ruttu aru, et see sütitab mind päriselt. Mäletan, kuidas tuttavad olid šokeeritud, kui loobusin juhikohast, aga see tunne – olla iseenda peremees ja vaba – oli hindamatu. See oli mu elu parim otsus. Täna ei kujutaks ettegi, et peaksin palgatööle naasma.
Jõudsid kiirelt tunnustusteni. Kuidas see nii lühikese ajaga võimalik oli?
Algus oli tagasihoidlik, sest põhitöö kõrvalt ei saanud täiega panustada. Kui lõpuks teiselt töölt lahkusin, sain alustada täistuuridel. Eesmärk oli saada oma frantsiis, mis tähendas, et pidin tulemustega tipus olema.
Pühendusin tööle täielikult – ka nädalavahetustel. Leppisin peres kokku, et keskendun maksimaalselt. Iga päev alustasin tööasjadega, vastasin ka öösel kell kaks klientide meilidele, sest sain aru, et edu tagab just kiirus.
Kas sellise elutempoga läbipõlemist ei tulnud ette?
Ma panen käe südamele, mina veel ei ole läbi põlenud. Võib-olla on päästnud mind see, et ma olen teinud perekonnaga kokkulepped, et ennast karjääriredelil üles töötada.
Kui esimene kokkulepe oli tiitlite toomiseks, siis pärast seda oli vaja oma frantsiis püsti panna ja ka see tuli vaba aja arvelt. Ma olen hästi tänulik oma elukaaslasele ja poegadele, kes on mind välja kannatanud. Nii pööraselt tööd teha saab saab ainult siis, kui sul on ümber toetavad inimesed, kes on nõus sinuga selle teekonna läbi tegema, sest see pole kerge.
Kui hästi suhtutakse maakleritesse?
Mulle tundub, et asi paraneb iga aastaga. Kuid tööd on veel palju. Minu suur soov on muuta arusaama, et maaklerid on šaakalid, kelle eesmärgiks on klientidelt lihtsalt raha kätte saada.
Ma tahan tõsta klienditeeninduse ja kompetentsi taset.
Kui vaadata suuremat pilti, siis selle šaakalite arusaama taga on tõsiasi, et Eestis ei nõuta maakleritelt kutsetunnistust. Kutsega maaklereid on meil väga vähe. Ligi 3000 maakleri kohta on ainult 216 kutsetunnistusega. Ja sealt hakkabki kõik kärisema, sest paljudel maakleritel pole teadmisi ja kompetentsi, et klienti nõustada ja siis on kliendid pahased, et maaklerite ainus ülesanne on vaheltkasu saada.
Milline on sinu jaoks hea maakler?
Kui mina näitan kliendile kodusid, siis ma küsin alati: “Mis on otsustamisel kolm kõige olulisemat asja, mille pealt te teete valiku?” Ja seejärel lasen ma need ka tähtsuse järjekorda panna. Tänu sellele saan ma palju paremini aru, millist kodu inimene päriselt otsib. Kogu minu tiimi soov on kliendiga kaasa mõelda, sest ta ostab endale ju unistuste kodu.
Ma usun, et maaklerina läbilöömiseks peab olema väga hea empaatiavõimega. Tihti tuleb lugeda klienti ilma, et ta üldse otse midagi välja ütleks. Mul on nii palju olnud olukordi, kus kuulates klienti ja tema soove, pean ütlema, et see korter, mida hetkel vaatame, ei ole see tema kodu. Siis tekib usaldus, kui klient teab, et maakler ei taha sulle alati esimest korterit või maja kohe maha müüa.
Lõpuks loobusid ka frantsiisist ning lõid oma ettevõtte – Elamus Kinnisvara.
Soov teha oma ettevõte oli mul algusest peale, kuid küsimused ja kahtlused närisid ikka – kas ma olen arvestanud kõikide nüanssidega? Aasta aega pidasin võitlust iseendaga, siis sain aru, et see samm tuleb ära teha, muidu pärast kahetsen.
Tegin otsuse luua oma ettevõte, et pakkuda inimestele elamusi. Minu soov on, et ka kinnisvaratehing oleks klientidele elamus, mida vanaduspõlves kiiktoolis istudes meenutada.
Minu jaoks peitub sõna “elamus” taga mingi X faktor, mis peab inimesele meelde jääma tema elu lõpuni. Ma olen ka kõigilt töövestlustel käinutelt küsinud, mida tähendab nende jaoks elamus. Ja nii inspireeriv on kuulata, kuidas nad seda siis lahti mõtestavad.
Ja sinu eesmärgiks on jõuda tippu?
Ma usun, et kõik on võimalik – kuid selleks peab tegema ränka tööd. Seepärast ongi meil turul ca 3000 maaklerit, kuid tipus on ainult üksikud.
Minu silmis on Elamus Kinnisvara viie aasta pärast sama pulga peal, kus on suuremad kinnisvaraettevõtted. Mu eesmärk ei ole kasvada inimeste arvult hästi suureks. Ma tahan olla pisike, kuid efektiivne, tegus ja tulemuslik. Mul on ideaalis maksimaalselt 10 maaklerit, aga need 10 peavad olema Eestimaa parimad.