Viimastel aastatel on Eestis üha sagedamini kõne alla tulnud juhtumid, kus koduost ja -müük pole läinud ootuspäraselt – ostjad tunnevad end petetuna ja müüjad seisavad silmitsi ootamatute nõuetega. Sageli on nende probleemide keskmes kinnisvara varjatud puudused, mis ilmnevad alles pärast tehingut. Selliseid olukordi oleks võimalik ennetada, kui müüjal oleks kõrval olnud kogenud kinnisvaramaakler – professionaal, kes oskab juhendada kogu protsessi vältel ning aitab tagada, et tehing oleks turvaline ja läbimõeldud. Lisaks maakleri kaasamisele on veel üks oluline tegur, mida iga kinnisvaramüüja peaks kindlasti silmas pidama.
Varjatud puudus on kinnisvara lepingutingimustele mittevastavus, mis esines enne ostu-müügi tehingut. Ostjal on õigus varjatud puudustest teada saada ning ta saab müüjale sellekohaseid pretensioone esitada kolme aasta jooksul peale tehingut. Mida peaks müüja jälgima, et tehingule ei järgneks pretensioone?
„Kõige parem soovitus on see, et kui me paneme kodu müüki ning omanik ei oska ise välja tuua ehituslikku poolt, siis soovitame lasta tal teha seisukorrast ostueelne ülevaatus. Kodusid müüki võttes on meie kuldne lause omanikule, et tal tuleb rääkida meile tõtt ja ainult tõtt,“ rõhutab staažikas ja auhinnatud kinnisvaramaakler Maia Karro, kellele kuulub Elamus Kinnisvara.
Ta jätkab, et ostueelses ülevaate raportis on välja toodud, kas kuskil on näiteks külmad seinad, soojakadu, mingi vajumine, vesi läbi tulnud, midagi pundunud ja palju muud sellist. „Kui omanik soovib rahulikult magada, siis see tuleb lasta ära teha, eriti kui sa ei tunne enda kinnisvara, sest sa pole seda ise ehitanud või remontinud. Näiteks: kui alustasid katuse vahetusega, aga ei jõudnud selle soojustamiseni, siis tuleb kindlasti maaklerile see ära märkida, kui otsustatakse mitte tellida ostueelset ülevaatust.
Ühistuprobleemid ning majasoomukad
Kui inimene otsustab müüa korteri kortermajas, siis lisaks korterile tuleb rääkida ka kortermaja teemadest, mis ühistul laual on.
Näiteid, mida veel dokumenteerida, on palju, kuid üheks probleemiks võivad olla ka prussakad või majasoomukad.
„Veelkord: räägi tõtt, ainult tõtt, et saaksid peale müüki rahulikult magada. Kui midagi dokumenteeritud ei ole, siis on hiljem nii, et üks ei mäleta ja teine ei tea. See, kas ostja on raportiga tutvunud, on juba tema vastutus.“
„Kui nüüd hiljem raportit lugema hakata, võib sellest jääda mulje, et kinnisvara on justkui täiesti kasutamiskõlbmatu. Tegelikult ei ole,“ julgustab Karro.
„Telli ise ostueelne ülevaate raport ning räägi alati tõtt.“Maia Karro
„Kui ostueelne ülevaate raport on tehtud, siis palud spetsialisti, et ta räägiks kogu sisu lahti „inimkeeles“. Algul võib see tunduda kui kohtuotsus,“ naerab Karro. „See on aga hoopis väga hea, et seal tuuakse välja, mis on hetkel kriitiline ja mis tuleb kindlasti esimeses järgus korda teha. Teine pool on soovituslik, mida nad soovitavad korda teha.“
Maia Karro sõnul kardetakse tihti seda poolt, et pärast saadakse teada liiga suured miinused ja kodu turuväärtus langeb kolinal. „Aga minu sõnum on: et sina saaksid rahulikult magada, telli see ülevaatus. Ja mis on oluline teada – hind ei pea seetõttu kukkuma, mida just kardetakse. Küll aga tead sa müüjana kodu tegelikku seisukorda ning professionaalne maakler oskab siis väga edukalt kodu ikka müüa.
„Kui on vanema maja või korteriga tegemist ja kui müüja ei oska küsimustele vastata, siis oleme ka ostjat julgustanud oma tehnilise spetsialistiga kohale tulema. Aga kõige parem on, kui tehnilise spetsialisti pakub välja ikkagi müüja pool,“ teab Karro.
Murekohtade puhul saada e-mail ka maaklerile
Kui inimesel tekibki selle kolme aasta sees mingi probleem, siis esimene kontakt, kellega tuleks ühendust võtta, on alati eelmine müüja. „Seaduse järgi vastutab varjatud puuduste eest kolme aasta jooksul müüja, kuna tema on kinnisvaraomanik. Kui teema lauda tekib, tuleb eelmisele omanikule teada anda, aga e-maili saates pange kindlasti meid kaassaajaks. Elamus Kinnisvara maaklerid ei kao kunagi kuskile ära, vaid tunnevad endiselt huvi ja soovivad, et mõlemad pooled oleksid rahul,“ kinnitab Karro.
Maakler koos kõigi vajalike koostööpartneritega
Aastate jooksul on Elamus Kinnisvaral välja kujunenud kindlad koostööpartnerid, näiteks sanitaartehnilisteks töödeks, elektrikud, maalrid, sisekujundajad, keda kliendile soovitada. Ehituskaitse alal on olemas kindel koostööpartner, kes teostab ostueelse ülevaatuse. Heade koostööpartnerite pakutava hulka kuulub ka väga oluline teenus, mida kindlasti alahinnata ei tohiks – müüki ettevalmistav kodukoristus.
Elamus Kinnisvara tiimi moodustavad kompetentsed ja staažikad maaklerid. Hea on teada anda, et täna on nende seas ka pikaajaliselt tegutsev maakler Tiina Pern, kes aitab leida teile sobiva kinnisvara Haapsalus ja laiemalt Läänemaal. Tiina tunneb sealset kinnisvaraturgu nagu oma viit sõrme, kuna elab Haapsalus.